Poutavý svět pavouků – odborná přednáška

Ve třech termínech (6., 8., 20. 3. 2023) se u nás na katedře uskuteční odborná přednáška s praktickými ukázkami, vedená studentkou KBI PřF UJEP, bc. Eliškou Váchovou. Přednáška je plánována pro žáky Základní školy Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny a je zaměřena na zajímavý život členovců z řádu pavouků.

Anotace přednášky:

Pro tento řád patřící mezi členovce jsou typické čtyři páry nohou a klepítka (chelicery), do kterých ústí jedové žlázy. Zástupci řádu se mohou dožívat nečekaně vysokého věku, zvládají velké mrazy či nesmírná horka, mají rozmanité způsoby lovu, někteří umí tančit doslova o život a najdou se i tací, kteří napodobují jiné organismy, aby se chránili před predátory. Lidé se jich často bojí či štítí, ale zároveň je některé kultury považují za nositele štěstí. Jsou obdivováni za jejich pracovitost a tvorbu rozmanitých sítí. Zmíněni jsou dokonce i v antické báji o tkadleně Arachné. Ačkoli jsou vědci už řadu let zkoumáni, stále nebyla odhalena veškerá jejich tajemství. Určitě je vám nyní jasné, o kom bude v rámci přednášky řeč. Ano, jistě, budeme si povídat o poutavém světě pavouků (Araneae).